14 października legendarny Ralph Lauren obchodzi okrągłe, 80. urodziny. Jeśli kiedykolwiek poszukiwałybyście potwierdzenia tezy o słynnym „american dream” – poznajcie 10 faktów z życia Ralph’a – modelowego przykładu spełnionego, barwnego amerykańskiego snu. Snu, który już trwa ponad 50 lat! 

1. Kłopotliwe nazwisko

Ralph Lauren rozpoczął swoje życie jako dziecko z biednej rodziny białoruskich żydowskich imigrantów, którzy uciekli do Stanów Zjednoczonych w obliczu zbliżającej się II wojny światowej i Holokaustu. Za wielką wodę przywędrowało z nimi kłopotliwe nazwisko Lifshitz, z powodu którego młody Ralph w czasach szkolnych był szykanowany i obrażany. W wieku 16 lat postanowił je zmienić. Zainspirowany Lauren Bacall - amerykańską aktorką żydowskiego pochodzenia - zmienił nazwisko na Lauren.

2. Dorastanie w Bronxie

Ralph Lauren dorastał w biednej, wielodzietnej rodzinie, na słynnym, nowojorskim Bronxie. Ojciec Ralpha pracował jako malarz pokojowy, jednak miał duży talent artystyczny, dlatego od czasu do czasu dorabiał, malując freski w nowojorskich świątyniach oraz dekorując witryny sklepowe. Często zabierał ze sobą Ralpha. Pomagając Ojcu, młody Ralph chłonął otaczającą go sztukę: obrazy, zdjęcia oraz modę. W sposób szczególny zainteresował się ubraniami ijak to ujął w swojej biografii -  ich "zdolnością do transformacji człowieka"

3. Amerykański sen, który musiał się ziścić

W odróżnieniu od wielu dzieci z Bronxu, Ralph Lauren ukończył szkołę, a nawet dostał się do college’u. Nie studiował projektowania – wybrał ekonomię w Baruch College, którego dewiza brzmi: „American Dream Still Works” (ang. Amerykański sen nadal działa). Dorastanie w biedzie odbiło mocne piętno na Ralpi'e - o czym świadczyć może ... wpis pod zdjęciem pamiątkowym w collegu: "Pragnę być milionerem". Studia nie spełniły oczekiwań Ralph'a - po dwóch latach nauki szybko z nich zrezygnował.

4. Rewolucja w świecie krawatów

Po rezygnacji z dalszej edukacji rozpoczął pracę w firmie Brooks Brothers, gdzie szyje m.in. krawaty. Po kilku miesiącach pracy oferuje właścicielom Brooks Borthers autorską kolekcję odważnych, większych i bardziej błyszczących krawatów. Pomysł nie zyskuje jednak uznania u przełożonych Ralph'a. Lauren postanawia więc odejść ... 

5. Czas na własną markę

W 1967 roku Ralph Lauren spełnił swój sen o własnej marce: Polo Ralph Lauren. Nawiązanie do nazwy sportu kojarzącego się z angielską arystokracją oraz logo przedstawiające sylwetkę mężczyzny na koniu były przyczyną kpin, w których wyśmiewano aspiracje młodego mężczyzny z ubogiej, imigranckiej rodziny. Ralph Lauren był jednak na tyle zdeterminowany, że szybko utarł nosa wszystkim szydercom –  krawaty Polo Ralph Lauren z miejsca stały się hitem, zdobywając uznanie konsumentów oraz branży. 

6. Polo niejedno ma imię

To jednak nie wszystko! Idąc za ciosem - w roku 1972 Ralph Lauren zaprojektował linię koszulek ze słynnym już logo na lewej piersi. Jak wspomina: "W tamtym czasie producent koszul szył koszule, a krawatów - krawaty. Ja chciałem robić wszystko”. Jego koszulki dostępne w 24 kolorach rozeszły się jak świeże bułeczki i już niedługo firma Laurena nie mogła nadążyć z produkcją, która zaspokoiłaby rosnący popyt. Tworząc tę kolekcję, Lauren zaprojektował kultowy produkt, jednocześnie nadając słowu „polo” zupełnie nowe znaczenie.

7. Od pucybuta do milionerów

Ralph Lauren i jego rodzina są najlepszym dowodem na to, jak wiele może się zmienić w ciągu jednego pokolenia. Jego rodzice musieli uciekać przed wojną i ledwo wiązali koniec z końcem. Osiągając sukces Lauren chciał oszczędzić tego losu swoim dzieciom. Wystarczy wspomnieć, że jeden z jego synów został producentem filmowym, a drugi zarządza firmą Ralph Lauren z fotela wiceprezesa, prywatnie będąc mężem Lauren Bush, wnuczki byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H. W. Busha.

8. Stroje z czerwonego dywanu

Ubrania Ralpha Laurena pokochali nie tylko celebryci, ale także gwiazdy Światowego Kina. Jego pierwsza współpraca ze srebrnym ekranem to projekt ubrań dla Roberta Redforda, który w roku 1974 wcielił się w rolę Jay’a Gatsby’ego w ekranizacji słynnej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda. W kolejnych latach rozpoczął współpracę z Woodym Allenem, tworząc kostiumy bohaterów filmów Annie i Hall oraz Manhattan, a w 1999 roku zaprojektował pamiętną różową suknię, w której Gwyneth Paltrow odbierała Oscara. Nie kto inny, a właśnie Ralph Lauren ubrał Pierwszą Damę - Melanię Trump na uroczyste zaprzysiężenie Donalda Trumpa na Prezydenta USA. 

9. Estetyka i filantropia

Ralph Lauren w pewnym stopniu zaraził się ojcowską miłością do sztuki. W jego projektach (również w projektach mebli i artykułów dekoracyjnych do domu) można doszukać się nawiązań do wielkiego malarstwa. Prawdopodobnie to właśnie dlatego z przyjemnością sfinansował remont Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu.

10. Ciężka praca popłaca

Ralph Lauren jest tak pracowity i pomysłowy, że swoje dziecięce marzenie o byciu milionerem, spełnil z nawiązką. W 2016 roku Forbes wycenił jego majątek na 5,9 miliardów dolarów, co oznacza, że znalazł się na 233 pozycji najbogatszych ludzi na świecie i na 79 miejscu wśród najzamożniejszych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Wszystkiego najlepszego Ralph!

. Jak wspomina w swej biografii, od dzieciństwa fascynowała go niezwykła zdolność transformacji, jaką niosą ze sobą ubrania.