Historia Ralpha Laurena powinna być opowieścią, którą znają wszystkie dzieci na świecie. Dlaczego? Jego życie dowodzi, że bez względu na to, jak zła jest nasza sytuacja, możemy znaleźć się na szczycie tylko dzięki swojej determinacji i ciężkiej pracy. Poznaj 10 faktów z życia jednego z największych projektantów mody na świecie i dowiedz się, jak niezwykły jest to człowiek.

1. Kłopotliwe nazwisko

Ralph Lauren rozpoczął swoje życie jako dziecko z biednej rodziny żydowskich imigrantów z Polski (dzisiaj miasto Pińsk leży na terenie Białorusi), którzy uciekli do Stanów Zjednoczonych w obliczu zbliżającej się II wojny światowej i Holokaustu. Za wielką wodę przywędrowało z nimi kłopotliwe nazwisko Lifshitz, z powodu którego młody Ralph w czasach szkolnych był szykanowany i obrażany. Choć na pierwszy rzut oka to nazwisko może wydawać się niepozorne, rówieśnicy Ralpha szybko zauważyli, że zawiera w sobie słowo „shit”, co było tematem niekończących się żartów. W wieku 16 lat poirytowany Ralph postanowił je zmienić. Wybrał nazwisko Lauren, ponieważ zainspirowała go Lauren Bacall – amerykańska aktorka żydowskiego pochodzenia, której losy kojarzyły się Ralphowi z jego własnymi przeżyciami.

2. Dorastanie w krainie… malarstwa

Ralph Lauren urodził się w Nowym Jorku i wraz ze swoją rodziną mieszkał na Bronxie. Nie byli bogaci, a Ralph dzielił pokój z dwoma starszymi braćmi. Ojciec Ralpha pracował jako malarz pokojowy, jednak miał duży talent artystyczny, dlatego od czasu do czasu dorabiał, malując freski w nowojorskich świątyniach. Aby podpatrywać techniki i sposób, w jaki malowali najlepsi ówcześni artyści, często wybierał się do muzeum MoMA, gdzie zabierał też Ralpha.

3. Amerykański sen, który musiał się ziścić

W odróżnieniu od wielu dzieci z Bronxu, Ralph Lauren ukończył szkołę, a nawet dostał się do college’u. Nie studiował projektowania – wybrał ekonomię w Baruch College, którego dewiza brzmi: „American Dream Still Works” (ang. Amerykański sen nadal działa). Już w czasach szkolnych, Ralph Lauren marzył o tym, aby zostać milionerem (zapisał to nawet w szkolnej kronice pod swoim zdjęciem!) i kiedy poczuł, że jego uniwersytet nie pozwala mu się rozwijać, po dwóch latach nauki po prostu z niego zrezygnował.

4. Rewolucja w świecie krawatów

Po rezygnacji z dalszej edukacji rozpoczął pracę w firmie Brooks Brothers, gdzie szył eleganckie garnitury, a która parę lat później stała się... jego największym konkurentem! Zanim jednak tak się stało, wpadł na pomysł, aby zaprojektować krawat o zupełnie nowym kroju. Szybko zrealizował swój plan i wypuścił kolekcję szerokich, jasnych krawatów o ciekawym wzornictwie, które szybko znalazły szerokie grono zwolenników.

5. Sukces co na pstrym koniu jeździ

W 1968 roku Ralph Lauren zapoczątkował swoją pierwszą samodzielną markę. Nazwał ją Polo Ralph Lauren. Nawiązanie do nazwy sportu kojarzącego się z angielską arystokracją oraz logo przedstawiające sylwetkę mężczyzny na koniu były przyczyną kpin, w których wyśmiewano aspiracje młodego mężczyzny z ubogiej, imigranckiej rodziny. Ralph Lauren był jednak na tyle zdeterminowany, że szybko utarł nosa wszystkim szydercom – już dwa lata po powstaniu marki, Polo Ralph Lauren otrzymał nagrodę COTY Awards za kolekcję odzieży męskiej.

6. Polo niejedno ma imię

To jednak nie wszystko! W roku 1972 Ralph Lauren zaprojektował linię koszulek ze słynnym już logo na lewej piersi. Produkt dostępny w 24 kolorach rozszedł się jak świeże bułeczki i już niedługo firma Laurena nie mogła nadążyć z produkcją, która zaspokoiłaby rosnący popyt. Tworząc tę kolekcję, Lauren zaprojektował kultowy produkt, jednocześnie nadając słowu „polo” zupełnie nowe znaczenie.

7. Od pucybuta do milionerów

Ralph Lauren i jego rodzina są najlepszym dowodem na to, jak wiele może się zmienić w ciągu jednego pokolenia. Jego rodzice musieli uciekać przed wojną i ledwo wiązali koniec z końcem. A jego dzieci? Należą do prawdziwej śmietanki towarzyskiej! Wystarczy wspomnieć, że jeden z jego synów został producentem filmowym, a drugi zarządza firmą Ralph Lauren z fotela wiceprezesa, prywatnie będąc mężem Lauren Bush, wnuczki byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H. W. Busha.

8. Stroje z czerwonego dywanu

Ubrania projektu Ralpha Laurena pokochali nie tylko celebryci i możni tego świata, ale także kino! Jego pierwsza współpraca ze srebrnym ekranem to projekt ubrań dla Roberta Redforda, który w roku 1974 wcielił się w rolę Jay’a Gatsby’ego w ekranizacji słynnej powieści Francisa Scotta Fitzgeralda. W kolejnych latach rozpoczął współpracę z Woodym Allenem, tworząc kostiumy bohaterów filmów Annie i Hall oraz Manhattan, a w 1999 roku zaprojektował pamiętną różową suknię, w której Gwyneth Paltrow odbierała Oscara.

9. Estetyka i filantropia

Ralph Lauren w pewnym stopniu zaraził się ojcowską miłością do sztuki. W jego projektach (również w projektach mebli i artykułów dekoracyjnych do domu) można doszukać się nawiązań do wielkiego malarstwa. Prawdopodobnie to właśnie dlatego z przyjemnością sfinansował remont Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu.

10. Ciężka praca popłaca

Ralph Lauren jest tak pracowity i pomysłowy, że swoje dziecięce marzenie spełnił aż 6 tysięcy razy! Chciał być milionerem, jednak w 2016 roku Forbes wycenił jego majątek na 5,9 miliardów amerykańskich dolarów, co oznacza, że znalazł się na 233 pozycji najbogatszych ludzi na świecie i na 79 miejscu wśród najzamożniejszych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Imponujące, prawda?