Burberry to brytyjska marka, którą bez problemu rozpoznają wszystkie kobiety ceniące sobie szyk i klasyczną elegancję. Ciesząca się opinią jednej z najbardziej profesjonalnych, tworzących wyłącznie wysokiej jakości ubrania firm, stała się ikoną angielskiego luksusu i klasy. Czy jest coś, czego jeszcze o niej nie wiesz? Z pewnością tak! Dziś przedstawimy Ci 5 faktów
o Burberry, które musisz znać.

1. Marka z wieloletnią tradycją

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale Burberry to marka, która ma już ponad 150 lat! Jej historia zaczęła się od niewielkiego zakładu sukienniczego, założonego przez Thomasa Burberry’ego w 1856 roku. Mężczyzna miał wtedy zaledwie 21 lat, ale już słynął z dokładności i talentu. Jego ubrania cieszyły się dużą popularnością i szybko zyskały miano ubrań, które służą ludziom przez kilka pokoleń. Wysoka jakość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz oryginalne kroje utorowały marce Burberry najkrótszą drogę do wielkiego sukcesu – zakłady marki Burberry ubierały żołnierzy walczących w czasie I wojny światowej, a w latach 50. zostały nagrodzone przywilejem Royal Warrant, zatwierdzającym najwyższą jakość produktów marki i świadczącym o tym, że firma Burberry jest oficjalnym dostawcą brytyjskiej rodziny królewskiej.

2. Wynalazek Thomasa Burberry

Wzrost zainteresowania ubraniami krojonymi przez Thomasa Burberry związany był z jego przełomowym wynalazkiem – Burberry jako pierwszy stworzył „oddychający”, a jednocześnie nieprzemakalny materiał, z którego zaczął szyć płaszcze, marynarki, a nawet mundury. Rewolucyjną tkaninę nazwał gabardyną, ujawniając tym samym swoje uwielbienie dla dzieł Szekspira - „gabardyna” była neologizmem ukutym przez wybitnego dramaturga, słowem, którym określił sukmanę, którą przed wiatrem i deszczem chronił się Kaliban – jeden
z bohaterów sztuki „Burza”.

Gabardyna charakteryzuje się skośnym splotem. Oryginalnie była wykonywana z wełny, jednak wraz z rozwojem tkactwa do produkcji gabardyny zaczęto używać bawełny, a nawet materiałów syntetycznych. Dziś gabardyny używa się do produkcji bardzo zaawansowanych ubrań, takich jak kurtki dla polarników czy himalaistów. Ubranie z gabardyny miał na sobie Roald Amundsen podczas zdobywania bieguna południowego w 1911 roku, dzięki czemu marka Burberry zyskała prawdziwy rozgłos.

3. Znaczący logotyp

Znakiem rozpoznawczym marki Burberry jest jeździec na koniu (ang. Equestrian Knight) z proporcem z napisem „Prorsum”
i tarczą z ozdobną literą B. Symbolika logo mówi wiele o samej marce – rycerz symbolizuje związek marki z brytyjska armią, ale także czystość, szlachetność i honor, które powinny cechować prawdziwego Anglika, proporzec z napisem „Prorsum” (z łaciny – naprzód) oznacza innowacyjne rozwiązania i materiały wykorzystywane do szycia ubrań marki Burberry, a tarcza z literą B oraz zbroja mają być świadectwem ochronnych właściwości, jakimi cechuje się odzież tej marki.

4. Angielska kratka – wzloty i upadki

Innym symbolem rozpoznawczym marki Burberry jest popularna beżowo-czerwono-czarna kratka, która stała się symbolem angielskiej elegancji. Zarejestrowana jako znak handlowy
w 1920 roku stała się popularnym wzorem podszewek płaszczy szytych pod szyldem Burberry. Skromny, ale charakterny wzór został wypromowany dopiero w 1964 roku, a stało się to przez całkowity przypadek.

Brytyjskie sportsmenki, które brały udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio przyleciały do stolicy Japonii w stylowych płaszczach Burberry. Kiedy wysiadły z samolotu, otoczyła je cała rzesza fotoreporterów, chcących zrobić im zdjęcie. Był to słoneczny dzień, dlatego wysportowane panie zdjęły swoje trencze i przewiesiły je przez ramiona, eksponując tym samym kraciastą podszewkę płaszczy. Dzięki zbiegowi okoliczności kratka Burberry Check stała się ikoną, rozpoznawalnym na całym świecie symbolem szyku i klasy rodem z Wysp Brytyjskich.

Niestety, rzeczona kratka przysporzyła marce trochę problemów. Kojarzący się z Anglią
i brytyjską elegancją wzór stał się ulubionym wzorem londyńskich kiboli, którzy przyjęli ją za swój nacjonalistyczny symbol. Ubrani w kraciaste koszule i czapki z daszkiem pobili grupę tureckich emigrantów w 2003 roku, co odbiło się echem w brytyjskich mediach i pokazało kratkę Burberry w złym świetle. Po tym wydarzeniu wiele domów towarowych, takich jak Harrods czy Selfridges zrezygnowało ze sprzedaży produktów marki Burberry, co było przyczyną dużych problemów finansowych firmy.

5. Płaszcz idealny

Jednym z typowych ubiorów, które wypromowała marka Burberry są klasyczne dwurzędowe trencze z efektownymi klapami. Ich popularność została wybudowana przede wszystkim dzięki związkom marki z przemysłem filmowym. Klasyczny trench nosili m.in. Humphrey Bogart w filmie „Casablanca”, ale też Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Klasyczny trencz Burberry sięga kostek lub kolan, ma tradycyjną, kraciastą podszewkę oraz metalowe klamry w kształcie litery D. Rzecz jasna, jest wykonywany z kultowego materiału Burberry – gabardyny.

Podsumowanie

Pomimo upływu lat marka Burberry, niczym rycerz na koniu, stoi na straży jakości i dobrego smaku. Oferuje swoim klientom doskonałe materiały, klasyczne kształty, ale też innowacyjne pomysły – dzięki temu ubrania Burberry pokochali ludzie żyjący w wieku XIX oraz my – kobiety współczesne. Wszystko to zawdzięczamy współpracy Burberry z najlepszymi producentami tkanin i projektantami takimi jak niezwykle utalentowany Christopher Bailey.

 

baner