Nadchodząca wiosna to doskonały moment na to, aby uporządkować swoją szafę i zrobić w niej nieco miejsca na nowe, stylowe zdobycze. To czas, kiedy wszystko budzi się do życia, ale na zewnątrz nadal jest chłodno, dlatego chętnie spędzasz czas w domu, snując plany na kolejne, cieplejsze miesiące. Od czego zacząć wiosenne porządki na wiosnę? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci to zadanie.

 

 

1. Opróżnij swoją szafę

Kiedy w Twoim oknie pojawi się nieco więcej słońca, z pewnością sama poczujesz potrzebę garderobianych przemian. Przepełnione szuflady i krzesło służące za szafę to dwie rzeczy, których powinnaś się pozbyć. Od czego zacząć? Na początek wyjmij ze swojej szafy wszystkie ubrania lub, jeżeli masz ich dużo, skup się na jednej kategorii dziennie (np. na bluzkach)
i stopniowo uporządkuj swoją odzież. Jak to zrobić?

2. Oceń swoje ubrania i posegreguj je

W pierwszym kroku obejrzyj każdą rzecz, skupiając swoją uwagę tylko na niej – zastanów się czy lubisz tę bluzkę, zobacz, czy nie jest zniszczona lub poplamiona, a jeśli tego potrzebujesz, przymierz ją i zobacz, czy dobrze na Tobie leży. Dzięki takiej ocenie z łatwością podzielisz wszystkie swoje ubrania na 3 kategorie.

  1. Kategoria „Tak” – na ten stos odłóż wszystkie ubrania, co do których jesteś pewna – lubisz je, jest Ci w nich wygodnie i wyglądasz w nich atrakcyjnie.
  2. Kategoria „Nie” – tutaj odłóż odzież, którą chcesz wyrzucić – ubrania zniszczone, dziurawe, poplamione, za małe i za duże, czyli wszystkie te, których nie nosisz i nosić nie będziesz. Na tym stosie powinny się również pojawić wszystkie te rzeczy, które kupiłaś pod wpływem impulsu lub dostałaś w prezencie, ale nigdy ich nie ubrałaś.
  3. Kategoria „Może” – połóż tu wszystkie ubrania, co do których żywisz mieszane uczucia. Ta bluzka nie jest zbyt piękna, ale ma wartość sentymentalną? Lubisz tę spódnicę, ale nic do niej nie pasuje? Stosik „Może” to dla nich najlepsze miejsce. Wrócimy do niego niebawem.

3. Posprzątaj wnętrze szaf i szuflad

Skoro wyjęłaś już wszystkie ubrania, warto przygotować swoją szafę do wiosny. Dosłownie! Weź do ręki szmatkę i środek do czyszczenia mebli i przetrzyj wszystkie ściany szafy, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Dzięki temu w Twoim domu zapanuje porządek, a ubrania na pewno się nie wybrudzą. Pamiętaj, aby przed włożeniem ubrań na ich właściwe miejsce, poczekać, aż szafa wyschnie – to dobry moment, żebyśmy wróciły do Twoich ubrań.

4. Ustal nowy porządek

Zacznij od stosu „Tak”. Poukładaj ubrania w równe kostki lub powieś je na wieszakach, a kiedy szafa wyschnie, poukładaj je na półkach i w szufladach.

Kolejny krok to praca nad stosem „Nie”. Zanim wyrzucisz wszystkie te rzeczy, zastanów się, czy nie możesz zrobić z nimi czegoś bardziej przydatnego. Być może ta sukienka od zawsze podobała się Twojej przyjaciółce, a Ty z jakiegoś powodu czujesz się w niej źle? Podaruj jej ją, a na pewno się ucieszy. Być może w Twojej szafie są prawdziwe perełki, których już nie chcesz? Takie ubrania możesz sprzedać w komisie. Czy ubrania ze stosu „Nie” są zniszczone, czy po prostu Ci się znudziły? Pamiętaj, że wokół Ciebie jest wiele potrzebujących – ubrania, których już nie chcesz, możesz oddać do sklepów charytatywnych lub wrzucić do jednego z pojemników PCK nieopodal swojego miejsca zamieszkania.

5. Poznaj zasadę 90/90

Zastanawiasz się, co z ubraniami ze stosu „Może”? Czas na najciekawsze! Aby podjąć jednoznaczną decyzję, czy dany przedmiot powinien wrócić do Twojej szafy, czy też nie, zastanów się, czy miałaś go na sobie w ciągu ostatnich 90 dni? Jeżeli odpowiedź brzmi „Nie”, czas na kolejne pytanie. Czy wyobrażasz sobie, że ubierzesz ją w ciągu kolejnych 90 dni? Powtórna odpowiedź „Nie” powinna zdyskwalifikować tę rzecz raz na zawsze.

Jeżeli nie nosisz tej bluzki od dawna i nie masz zamiaru jej ubierać, dlaczego miałabyś ją trzymać? Wyrzuć ją, sprzedaj lub podaruj komuś, kto zrobi z niej lepszy użytek, aby zrobić więcej miejsca na nowe, modniejsze rzeczy. Jeżeli odpowiedziałaś na któreś z pytań twierdząco, możesz dać jej szansę i włożyć ją do szafy. Nie bądź jednak zbyt sentymentalna – ubrania to tylko przedmioty, a dobre wspomnienia z koncertu nie wyparują, jeżeli nie będziesz mieć
w szafie tej festiwalowej koszulki.

6. Zadbaj o swoje buty

Ostatni szlif to czyszczenie butów. Zanim schowasz do szafy zimowe kozaki i trapery, oczyść je z błota i soli, a następnie zaimpregnuj. Kiedy wyschną, schowaj je do pudełek lub ustaw tak, aby nie straciły swojego kształtu. Dla pewności możesz wypełnić je  papierem lub włożyć do nich specjalne prawidła, które sprawią, że Twoje buty będą czekać na kolejną zimę stojąc na baczność. 

Jesteś gotowa na nadejście wiosny!

Gotowe!  Twoja szafa jest przygotowana na nadejście cieplejszych dni i kolejne, szalone zakupy z przyjaciółkami. Pamiętaj, że warto porządkować swoją szafę regularnie, np. na wiosnę i na jesień – dzięki temu masz porządek w szafie i… w głowie! Przypominasz sobie, co już masz
i wiesz, czego Ci brakuje, dzięki czemu podczas kolejnych zakupów wiesz dokładnie, czego szukać.

 

baner