Giorgio Armani to legenda świata mody. Pochodzący z Włoch projektant jest właścicielem olbrzymiego imperium mody, a jego nazwisko jest rozpoznawalne na całym świecie. Szacuje się, że jego majątek to aż 7 miliardów dolarów. Tworzy ekskluzywne ubrania i eleganckie perfumy, a od kilku lat szuka spełnienia w zupełnie innych branżach… Czego nie wiesz o sławnym projektancie? Dowiedz się więcej z naszego nowego artykułu!

Armani

1. Reklama dźwignią… luksusu

Dom mody Armani nie byłby tak luksusowy, gdyby nie gwiazdy, które pokochały tę markę. Giorgio Armani to pierwszy w historii projektant, który wpadł na to, że kontakt z celebrytami i zamożnymi tego świata może być… fantastycznym zagraniem marketingowym! Zamieszkał w Los Angeles, dzięki czemu mógł nawiązać kontakt z bardzo znanymi nazwiskami. Współpraca z takimi gwiazdami jak Richard Gere na początku jego samodzielnej kariery okazała się mieć olbrzymi wpływ na promocję domu mody Armani. Tworzenie kreacji haute couture dla takich sław jak Michelle Pfeiffer, Jodie Foster czy John Travolta sprawiło, że słowo Armani szybko stało się synonimem słowa luksus.

2. Tak dla sportu!

Osoby znające kolekcje Armaniego wiedzą, że są one niezwykle wygodne. Nic w tym dziwnego – Giorgio Armani jest znanym miłośnikiem sportu. Od 2004 roku jest prezydentem drużyny koszykówki Olimpia Milano, od lat kibicuje także drużynie piłkarskiej Inter Mediolan. Połączenie niezwykłego stylu z zamiłowaniem do sportu sprawiło, że stał się idealnym kandydatem na projektanta włoskich sportowców i w 2012 roku stworzył specjalną kolekcję ubrań w których prezentowali się Włosi uczestniczący w Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku w Londynie. EA7, bo tak nazywa się olimpijska kolekcja dla drużyny Włochów, to minimalistyczne połączenie czerni i bieli, typowe dla tego projektanta. Każda koszulka i kurtka została ozdobiona niewielką flagą Italii i sygnowana marką Emporio Armani.

3. Nie dla futr!

Podczas swojej wieloletniej kariery Giorgio Armani podjął niejedną odważną decyzję. Jedna z nich zapadła w momencie przedstawienia kolekcji jesień/zima 2016 – od tamtej pory wśród ubrań sygnowanych słynnym, włoskim nazwiskiem nie znajdziemy takich, które byłyby tworzone z prawdziwych zwierzęcych futer. Armani powiedział futrom stanowcze „Nie!”, co z kolei PETA określiła mianem „niezwykłego zwycięstwa”. Dom mody rozpoczął współpracę z Humane Society International oraz Fur Free Alliance, aby zakończyć swoją relację ze zwierzęcymi futrami.

Jak powiedział sam Armani, decyzja ta została podyktowana koniecznością troski o prawa zwierząt oraz środowisko naturalne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Armani zapoczątkuje nowy trend w świecie mody, a za jego przykładem pójdą kolejne, ekskluzywne marki, co będzie oznaczać, że to „zwycięstwo” stanie się zwycięstwem zwielokrotnionym.

4. Ikona mody na ikonicznej wystawie

Armani jest marką samą w sobie, a jego kolekcje urastają do rangi sztuki. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że ubrania Giorgio Armaniego doczekały się niezwykłej wystawy w jednym z najważniejszych muzeów na świecie, czyli w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Wystawa ta cieszyła się olbrzymią popularnością – podczas każdego tygodnia trwania wystawy odwiedzało ją średnio 29 000 ludzi tygodniowo!

5. Ekskluzywne wakacje w Hotelu Armani

Giorgio Armani to mężczyzna, który nieustannie rozwija swoją firmę i sięga do kolejnych branż, które pod jego wpływem zaczynają świecić zupełnie nowym blaskiem. Na początku lat 2000 Armani zainteresował się hotelarstwem i już po kilku latach otworzył niezwykły Hotel Armani w Dubaju… w najwyższym budynku na świecie! Najniższe 15 pięter Burdż Chalifa to luksusowe miejsce zaaranżowane właśnie przez jednego z największych projektantów XX-wiecznej mody. Oczywiście, w hotelu tym znajdziemy nie tylko ekskluzywne apartamenty, ale także centrum odnowy biologicznej, przepiękne restauracje, basen, kwiaciarnię i wiele innych. Drugim hotelem Armaniego jest Armani Hotel Milano, znajdujący się w ojczyźnie znanego projektanta.

6. Dobra zmiana po smutnej stracie

Po tragicznej śmierci brazylijskiej top modelki Any Caroliny Reston w wyniku powikłań związanych z anoreksją, Giorgio Armani jako pierwszy zakazał z korzystania z usług modelek w rozmiarze 0 (europejskie 32) podczas jego pokazów. Sam przyznał, że „nigdy nie lubił chudych modelek”, stwierdzając wyraźnie, że „musimy współpracować, aby przeciwstawić się anoreksji”. Swoją postawą dał przykład, którym zainspirował się niejeden projektant i dom mody.

Bogacz o bogatym wnętrzu

Jak widzisz, Giorgio Armani to niebanalna postać. Na swoją pozycję w świecie mody zasłużył wielką odwagą, nie tylko w tworzeniu oryginalnych, często odważnych kolekcji, ale także niepopularnymi decyzjami, które diametralnie zmieniły cały przemysł modowy.

Jeżeli chcesz poznać bliżej twórczość Giorgio Armaniego, zapoznaj się z dostępnymi w naszym sklepie ubraniami.