Pokuszę się o stwierdzenie, iż Guess jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawanych marek świata. Guess jest bardzo wszechstronny. W ofercie każda z nas znajdzie coś dla siebie: ekstrawagancja, kobiecość, luksus, elegancja, luźny styl, wyjątkowy look. Do wyboru, do koloru. Aktualnie na rynku funkcjonują trzy linie odzieży i akcesoriów:  GUESS, GUESS by Marciano oraz GUESS Jeans

Kto kryje się za marką?

Twórcy marki Guess to czterej bracia: Georges, Maurice, Armand i Paul. Urodzili się Algierii, ale wychowywali się w południowej Francji. W latach siedemdziesiątych założyli sieć sklepów MGA. Po kilku latach problemy finansowe (10 mln. niezapłaconych podatków) zmusiły braci do opuszczenia Francji. Wybrali Amerykę, do Kalifornii przenieśli się w 1977 roku, gdzie cztery lata później powstała marka. Kalifornia przyniosła im zdecydowanie więcej szczęścia, Guess okazał się „kurą znoszącą złote jajka”.

Guess why GUESS?

Nazwa marki powstała podczas wizyty jednego z założycieli – Georgesa Marciano w restauracji McDonald’s. Jego uwagę przykuł billboard, który widniał za oknem: Zgadnij (guess), kto ma największe hamburgery?. Tak powstała marka Guess. Jak sama nazwa wskazuje ideą marki jest wzbudzić ciekawość,  skupić na sobie uwagę oraz zachęcić do zadawania pytań. I taki właśnie jest Guess. Taka jest odzież produkowana przez Guess.

Logo firmy to trójkąt, który ma czerwone krawędzie. Umieszczono w nim nazwę marki, pochodzenie – U.S.A., znak zapytania (nawiązujący do nazwy), oraz hasło WASHED JEANS – odniesienie do tradycji firmy – przetartego, „spranego” jeansu.

 

Pierwsze pomysły i strzał w dziesiątkę

Pierwszym pomysłem braci był jeans. Spodnie jeansowe nie wydawały się nikomu dobrym pomysłem, jednak Guess udowodnił, iż potencjał w nich drzemiący nie był skutecznie wykorzystany. Firma wypuściła kolekcję z przetartego, „spranego”  jeansu, który był delikatniejszy i jaśniejszy niż produkcje konkurencji.  I to był przepis na sukces marki Guess. Sukces odnieśli niemal natychmiast.

Do dnia dzisiejszego jeans to wciąż jedna z podstawowych tkanin wykorzystywanych w produkcji. 

Rodzinny interes?

Przez 12 lat firmę prowadziło czterech braci. Różnice zdań, które dotyczyły kierunków rozwoju spowodowały, iż Georges zdecydował się na odejście z interesu, stopniowo odsprzedając braciom swoje udziały. Dziesięć lat później zrezygnował najstarszy z braci – Armand. W roku 2007 do funkcji członka zarządu zdegradował się Maurice, pięć lat później odszedł na emeryturę. Na pokładzie został Paul, który nigdy nie bał się nowych wyzwań. Również w tej sytuacji odnajduje się doskonale. I tak samo dobrze radzi sobie z rolą przywódcy.

Problemy GUESS’a

Przez prawie 20 lat interes kwitł. Niestety pod koniec lat dziewięćdziesiątych problemem firmy stała się rosnąca konkurencja. Pojawienie się na rynku marek takich jak: Calvin Klein czy Tommy Hilfiger spowodowały znaczący spadek sprzedaży. Pozycja marki znacznie osłabła.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni

Kryzys firmy uświadomił jej właścicielom, że jeżeli marka chce się podnieść, konieczne są zmiany.  W 1996 roku marka zadebiutowała na giełdzie zyskując fundusze na rozwój firmy. Wprowadzono nowe linie odzieżowe, rozszerzono asortyment, nowe projekty skierowano do szerszego grona odbiorców. W tym samym czasie Guess wypuścił nową, luksusową markę – Marciano. Wstępnie luksus podarowano kobietom, po trzech latach firma rozszerzyła ofertę o odzież męską. Marka wyszła z opresji obronną ręką, firma znowu rozkwitła.

Guess i jego zasięg

Guess’a znajdziemy na sześciu kontynentach. Jako, że firma powstała i stawiała pierwsze kroki w Stanach Zjednoczonych oczywiste jest, iż właśnie tam posiada najwięcej punktów sprzedaży. Niezwykłą popularnością marki szczyci się również Kanada. W Polsce pierwsze sklepy otworzono w 2012 roku, powitaliśmy Guess’a z otwartymi ramionami. Marka podbiła nasze serca i nic nie wskazuje na to, iż cokolwiek w tym względzie miałoby się zmienić. Nic dziwnego, asortyment jest tak szeroki, iż nawet najbardziej wymagająca kobieta znajdzie w ofercie produkt, który trafi w jej gust.