Marka lifestyle'owa kojarząca się z luksusem, niebanalnym urokiem i dowcipem połączeń. Tak, obecnie opisywana jest jedna z wiodących marek w USA, oferująca kobietom odzież, biżuterię, zegarki, buty, akcesoria, perfumy. Marka, której historia zaczęła się od torebek, a dziś z modową inspiracją wkracza nawet do krainy dekoracji wnętrz, oferując kobietom luksus  również na tej płaszczyźnie. Choć w USA jest jedną z najpopularniejszych marek jak Michael Kors i Coach to w Polsce nadal trudno dostępna. Na szczęście powoli się to zmienia, a torebki, bluzki, sukienki, kurtki czy płaszcze, perfumy i zegarki kupicie online, również na polskich stronach. Co takiego ma w sobie marka Kate Spade, czym urzeka współczesne kobiety?

 

KATE SPADE – DROGA DO SUKCESU

 

 Nazwa marki pochodzi od jej założycielki Kate Spade, która urodziła się 24 grudnia 1962 roku w Kansas City, w stanie Missouri jako Katherine Noel Brosnahan. Kate skończyła dziennikarstwo w Arizona State University, a po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła karierę zawodową pracując dla magazynu Mademoiselle w Nowym Jorku, między innymi na stanowisku edytora mody i szefa akcesoriów. Podążając za swoimi marzeniami zrezygnowała z pracy dla magazynu i poświęciła się projektowaniu własnej linii torebek. Pierwsza kolekcja torebek pojawiła się już w 1993 roku i okazała się ogromnym sukcesem. Nylonowa torebka Kate stała się ikoną marki i szybko została przyjęta przez sprzedawców, takich jak Barneys i Fred Segal. W 1996 został otwarty pierwszy butik Kate Spade w dzielnicy SoHo na Manhattanie, a torebki z jej logo były dostępne  w ekskluzywnych sklepach takich, jak Bloomingdale's, Saks Fifth Avenue i Neiman Marcus. Produkty marki Kate Spade stały się produktem z wyższej półki. W 1996 r. Rada Projektantów Mody w Ameryce uhonorowała klasyczne projekty Spade, przyznając jej nagrodę America's New Fashion Talent in Accessories.  Kate Spade chętnie dzieli się swoją filozofią i ideami. W 2004 roku wydała trzy książki: Manners, Occasions oraz Style. Jest inspiracją dla wielu kobiet, nie tylko związanych z modą. Zbudowała od podstaw wspólnie z mężem markę Kate Spade, wkraczając do elit świata mody. 

 

ŚWIAT MODY A BIZNES 

 

Firma Kate Spade to doskonały model udanego biznesu. W ciągu kilku lat od powstania firma oferowała swoim klientom produkty w różnych kategoriach, w ponad 450 sklepach na całym świecie. Od okularów, poprzez buty i torebki do artykułów papierniczych. Młoda na rynku marka szybko weszła do sklepów high-end i była kojarzona z produktami luksusowymi. 

 

W 1999 roku małżeństwo Spade sprzedało za 34 miliony USD Neiman Marcus 56% udziałów w Kate Spade, pozostając tym samym mniejszą, choć nadal aktywną siłą marki, którą stworzyli. W 2004 marka Kate Spade otworzyła dziewięć kolejnych sklepów, rozszerzyła ofertę o kolekcję artykułów gospodarstwa domowego i uruchomiła witrynę e-commerce. W 2006 Kate Spade sprzedała resztę udziałów Neiman Marcus i  poświęciła się wychowaniu dziecka. Jeszcze w tym samym roku firmę przejęła Liz Claiborne (Fifth & Pacific po zmianie nazwy), a w 2014 roku Fifth & Pacific przyjęła nazwę Kate Spade & Company.  

 

MARKA KATE SPADE DZIŚ

 

Główna siedziba firmy mieści się w Nowym Jorku. Prowadzi sprzedaż stacjonarną w domach handlowych, jak również sprzedaż internetową.  Posiada około 220 markowych sklepów i outletów w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Rozwinięta biznesowo firma Kate Spade działa w trzech głównych segmentach. Kate Spade Północna Ameryka, w skład której wchodzą marki Kate Spade New York i Jack Spade New York. Drugi segment to Kate Spade International, która obejmuje markę Kate Spade New York i Jack Spade na rynkach międzynarodowych (głównie w Japonii, Europie i Ameryce Łacińskiej). Trzeci segment to Adelington Design Group oferująca ekskluzywne rozwiązania w zakresie dostaw biżuterii dla marek Liz Claiborne i Monet oraz licencjonowania marek Lizwear i Liz Claiborne w Nowym Jorku.

 

MARKA KATE SPADE – CO JĄ WYRÓŻNIA? 

 

Markę Kate Spade od samego początku wyróżniały nowoczesność, elegancja, użyteczna kolorystyka oraz praktyczny wygląd. Te same idee wydają się towarzyszyć marce do dziś, pomimo przemian jakie zachodziły w niej na przestrzeni lat. Torebki i ubrania z logo Kate Spade stanowią połączenie dziewczęcości i kobiecości. Z jednej strony urocze i słodkie, a z drugiej eleganckie i z klasą.  W cudowny sposób łączy ona styl młodzieżowy i klasyczny.  Tę wyjątkowość podkreślono wybierając twarze promujące markę. Z jednej strony modelka Karlie Kloss z drugiej 90-letnia nowojorska ikona stylu Iris Apfel. Jednym słowem moda dla pokoleń.

 

 

 

Marce Kate Spade od samego początku istnienia przyświecała idea użyteczności produktów, które wprowadzała na rynek. W tej dziedzinie poszła o krok na przód łącząc siły z marką Ked's przy tworzeniu wyjątkowych butów dla panien młodych – ślubnych tenisówek, zdobionych subtelnymi elementami kwiatowymi, sztucznymi perłami, wstążkami. Zapewne niejedna panna młoda marzy o takich butach wykonując kolejny taniec po północy ;-).

 

TĘ MARKĘ KOCHAJĄ CELEBRYCI

 

Markę Kate Spade upodobały sobie między innymi: Jenifer Lopez, która wystąpiła w nagraniu do amerykańskiego Idola w spódniczce z koła z kolekcji Kate Spade, podkreślając swoją kobiecość, a zarazem odsłaniając nutę dziewczęcości; aktorka Maisie Williams (grająca w Grze o Tron) na promocji kolejnej serii “Gry o tron” pojawiła się w eleganckim komplecie Kate Spade New York z wiklinową torebką w kształcie żaby; lubująca się w tej marce księżna Kate wybrała między innymi na obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego wiosenną bladoróżową kreację z kolekcji marki Kate Spade – plisowaną sukienkę z zapięciem pod szyją.

 

Jeśli, cenisz sobie dziewczęcy urok i kobiecą klasę z pewnością pokochasz tę nowojorską markę. Prostota stylu, elegancji i nietuzinkowe formy, szczególnie torebek przykuwają uwagę. Obok produktów z tym logo z pewnością nie da się przejść obojętnie. Być może wkrótce stanie się jedną z ulubionych światowych projektantów również wśród Polek, obok marek Michael Kors i Coach ….