Prawie każda kobieta zna markę MICHAEL Michael Kors. Kojarzy się z elegancją, szykiem i wyczuciem dobrego smaku. Czy wiemy jednak, kim jest człowiek, który tę odzież projektuje?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Michael Kors jest w ścisłej czołówce najbardziej rozpoznawalnych projektantów mody na świecie. Zapraszam do bliższego poznania człowieka, który nieskromnie twierdzi:

„Wiem w czym kobiety dobrze wyglądają.

To zasady, które nigdy się nie zmieniają.”

 

1. Na początek aktorstwo

Michael Kors urodził się 9 sierpnia 1959 roku jako Karl Anderson Jr na Long Island w Nowym Jorku. Jego rodzice Joan oraz Karl Anderson rozstali się, kiedy był dzieckiem. Jego matka zawsze chciała, żeby jej syn został aktorem, jako mały chłopiec występował w reklamach telewizyjnych płatków śniadaniowych.

 2. Pierwsze kroki w świecie projektowania

Jako 5 – letni chłopiec przeprojektował suknię ślubną dla swojej matki, która wychodząc po raz kolejny za mąż, przyjęła wraz z synem nazwisko męża. Tak narodziła się gwiazda, Michael David Kors. Realizując projekt dla swojej matki mały Michael wpadł w sidła świata mody. To wydarzenie zapoczątkowało fascynację Michaela projektowaniem. Jego matka była modelką, branżę znała bardzo dobrze, natychmiast dostrzegła w synu Kors dorastał  w stanie Nowy York  w mieście Merrik, szkołę średnią ukończył w liceum w Bellmore. W wieku 14 lat zarzucił aktorstwo oraz zdecydował skupić się na projektowaniu. Jako nastolatek swoje pierwsze projekty sprzedawał w piwnicy domu, swój „butik” nazywając Iron Butterfly.

3. Edukacja? Nie, dziękuję.

W 1977 roku rozpoczął studia w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, gdzie uczył się przez 9 miesięcy. Studia porzucił na rzecz pracy w butiku Lothara, naprzeciwko Bergdorfa Goodman na 57 ulicy na Środkowym Manhattanie. Dostał tam również małą przestrzeń, gdzie mógł prezentować i sprzedawać własne projekty. W tym właśnie butiku dostrzegł go Dawn Mello, dyrektor ds. sprzedaży proponując, iż przedstawi jego projekty kupującym w Bergdorf Goodman.

4. Własna marka

W 1981 roku w Bergdorf Goodman Michael Kors uruchomił sprzedaż własnej linii odzieżowej, którą nazwał KORS. Jego priorytetem było dostarczenie kobietom luksusowej odzieży.

Wbrew publicznemu mniemaniu, co do świetności funkcjonowania firmy, w 1993 roku Michael Kors ogłosił bankructwo, co niezwykle zdumiało branżę. Firma KORS zniknęła z mapy odzieżowej.

5. Feniks z popiołów

Michael Kors powrócił w 1997 roku i podjął współpracę z francuską marką Celine, w której został dyrektorem kreatywnym, wnosząc do niej powiew świeżości. W firmie pozostał do 2003r. Rok później wprowadzona zostaje  marka MICHAEL Michael Kors, która dołącza do linii Michael Kors Collection. Kors dba już nie tylko o kobiety, projektuje również odzież męską, co okazuje się strzałem w dziesiątkę. Wkrótce do swych projektów odzieżowych dodaje obuwie, zegarki, biżuterię, akcesoria, perfumy, okulary. Firma Michaela Korsa rośnie w siłę. W 2014r. magazyn Forbes informuje, iż prywatny majątek Korsa przekroczył 1 miliard dolarów!

Wytrwałość i determinacja, jaką wykazał się Kors pokazuje, że zawsze watro walczyć o swoje marzenia i można się podnieść po każdym upadku. Projektant udowodnił, że każdą porażkę można zmienić w sukces, ucząc się na własnych błędach.

6. Kim jest Michael Kors

Michael Kors chętnie angażuje się w działalność charytatywną. W 2002r. otrzymał nagrodę za Całokształt Twórczości Złotego Serca za wspieranie organizacji God’s Love We Deliver, która dostarcza posiłki potrzebującym. Od wielu lat wspiera również program żywienia dzieci w szkołach, przeznaczając część zysków ze sprzedaży. W 2003 r. zaprojektował nawet serię zegarków, a dochód ze sprzedaży przeznaczył na program walki z głodem w Światowym Programie Żywnościowym ONZ – United Nations World Food Programme. Trudno nie zauważyć, iż Kors jest człowiekiem o wielkim sercu.

Designer posiada szerokie grono wielbicielek wśród sław i celebrytów. Najlepszą reklamą marki jest pierwszy oficjalny portret Michelle Obamy w Białym Domu, do którego pozowała w czarnej sukience projektu Korsa. W jego kreacjach chętnie pokazuje się, m.in.:  Kate Hudson, Melania Trump, Heidi Klum, Jennifer Lawrence, Kate Middleton, Jennifer Lopez, Alicia Keys, Angelina Jolie.

Michael Kors chętnie dzieli się swoją wiedzą, udowodnił to udziałem w programie telewizyjnym Project Runway, gdzie zasiadał w fotelu jurorskim przez pięć sezonów. Udzielał wskazówek i rad młodym projektantom, chcącym podążać wytyczoną przez niego drogą. Oceniał ich pierwsze kroki w świecie projektowania. Krytykując ekstrawaganckie projekty, podkreślał, jak ważne jest, by odzież była luksusowa a jednocześnie praktyczna i wygodna.

Pokazał, że posiada do siebie dystans i nieobce jest mu poczucie humoru, dzięki czemu można go było obejrzeć w epizodzie serialu Gossip Girl.

7. Szukasz odrobiny luksusu? Sięgnij po markę Michael Kors

Michael Kors stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Jego kolekcje torebek w każdym sezonie znajdują się w czołówce najlepiej sprzedających się produktów.

Przeciwnicy marki niejednokrotnie zarzucają mu przewidywalność i zachowawczość. Rzeczywiście, obce jest mu eksperymentowanie z produktami. Ale przecież kobieta, chcąca poczuć się elegancko i dostojnie nie zakłada dziwacznych strojów. Projekty Korsa są bliższe określeniu go mianem osobistego stylisty, aniżeli twórcy mody. Dlatego, tak znane jest jego powiedzenie:

„Nie chcę projektować ubrań do podziwiania,

tylko do noszenia”

 

baner