Tommy Hilfiger, amerykański projektant mody, to kolejna postać, której historię warto poznać. Nazywany „zwykłym człowiekiem świata mody” dokonał wielu niezwykłych rzeczy, rewolucjonizując wyczucie stylu amerykańskiej klasy średniej i tworząc swobodną wersję elegancji dla nas wszystkich. Jak rozpoczynała się kariera Hilfigera i dlaczego pokochały go miliony?

tommy hilfiger

Młodość w rockandrollowym stylu

Thomas Jacob Hilfiger urodził się w 1951 roku, w niewielkiej miejscowości Elmira w stanie Nowy Jork. Był drugim z dziewięciorga dzieci zegarmistrza i pielęgniarki. Jak mówi sam projektant, jego rodzice zaszczepili w nim etykę pracy, a także współczucie dla innych ludzi.

Chociaż jego opiekunowie marzyli, że Tommy zostanie inżynierem, sam zainteresowany nie lubił szkoły. Jako jedyny z uczniów nosił długie włosy, uwielbiał też sprowadzane z Nowego Jorku spodnie dzwony, muzykę rockową, sport oraz modę i już od młodości czuł, że jego droga potoczy się inaczej, niż życzyliby sobie jego rodzice.

Jako dziecko z wieloletniej rodziny Tommy Hilfiger szybko musiał się usamodzielnić i zacząć zarabiać. Na początku wykonywał typowe młodzieńcze prace, takie jak rozwożenie gazet, koszenie trawników czy pomaganie sąsiadom w prostych pracach remontowych, jednak szybko postanowił przekuć swoje zainteresowania w biznes i już w ostatniej klasie liceum otworzył swój pierwszy sklep.

150 dolarów na stole i pierwsze rysunki

Lato 1969 roku minęło Tommy’emu na pracy w sklepie odzieżowym Cape Cod. Kiedy skończyły się wakacje, postanowił zainwestować wszystkie swoje oszczędności, czyli 150 dolarów, aby wraz z dwójką przyjaciół rozkręcić własny interes. W 1971 roku otworzyli People’s Place (Miejsce Ludzi), które nie było zwyczajnym sklepem odzieżowym. Oprócz sprowadzanych ze stolicy stanu ubrań, młodzi ludzie mogli kupić tam płyty i skorzystać z usług zaprzyjaźnionego fryzjera, a wieczorami udać się na jeden z rockowych koncertów, które organizowane były w piwnicy. Pierwszy butik Hilfigera otwierany był po 15, czyli po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Dzięki niepowtarzalnemu klimatowi sklep szybko stało się miejscem spotkań młodych ludzi, którzy nie tylko kupowali ubrania, ale przede wszystkim spędzali razem czas.

Miejsce Ludzi stało się na tyle popularne, że trójka młodych chłopaków zaczęła otwierać kolejne filie. Tommy i jego wspólnicy starali się sprowadzać jak najlepsze produkty, jednak Hilfiger nie był zachwycony odzieżą, jaką oferowali swoim klientom. Uważał, że są to produkty słabej jakości, a fasony i kolory nie odpowiadają potrzebom jego rówieśników. Szybko stwierdził, że sam byłby w stanie stworzyć coś lepszego i zaczął szkicować swoje pierwsze projekty. Po latach podsumował ten okres, pisząc: „Projektowanie czyniło mnie szczęśliwszym, niż cokolwiek innego. Od samego początku, tworząc pierwsze prace, wiedziałem, że projektowanie stanie się całym moim życiem”.

Upadek i kilka wzlotów

Pomimo początkowych sukcesów i szybkiego rozwoju kolejnych sklepów Hilfingera, w roku 1977 musiał ogłosić upadłość. Był to moment przełomowy, w którym Tommy stwierdził, że zapisze się na kurs biznesu i handlu dla branży odzieżowej. Wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pracował dla kilku różnych firm, a następnie, w wieku 28 lat, otworzył własną, kilkuosobową firmę Tommy Hill, będąc przekonanym, że wymowa jego nazwiska może sprawiać problemy.

Na początku swojej drogi przez nowojorski świat mody specjalizował się w projektowaniu jeansów. Pracował m.in. z marką Jordache Jeans, dzięki czemu miał okazję pojechać do Indii i dowiedzieć się więcej na temat produkcji i szycia ubrań. Wkrótce potem wyszedł poza tworzenie ubrań z denimu i rozpoczął współpracę z kolejnymi markami, jednak gdy jego żona zaszła w ciążę, zaczął szukać czegoś bardziej stabilnego. Propozycja jednego z topowych domów mody zrzuciła mu kamień z serca, choć na krótko.

Współpraca z modowym gigantem versus niezależność

Do młodego projektanta zgłosił się sam Calvin Klein, proponując mu posadę projektanta. Tommy Hilfiger zgodził się z ochotą, jednak jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego dnia pracy spotkał Mohana Murjani, bogatego biznesmena indyjskiego pochodzenia, który zaproponował mu stworzenie własnej marki, w którą sam zainwestuje. Hilfiger, który marzył o niezależności, postanowił zaryzykować.

Połączenie doskonałych projektów Hilfigera i brawurowego marketingu sprawiło, że marka Tommy Hilfiger szybko zdobyła popularność oraz grono naśladowców. Nowa gwiazda świata mody odświeżyła styl preppy, łącząc elegancję z wygodą. Tak zwany „preppy z twistem”, jak określił swoją estetykę sam Hilfiger, szybko znalazł uznanie wśród amerykańskich klientów, dzięki czemu w 1995 roku projektant został nagrodzony sławetną nagrodą Menswear Designer of the Year. Ten i inne sukcesy nowopowstałej firmy sprawiły, że marka Tommy Hilfiger stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i dochodowych. Szacuje się, że założyciel tej firmy zarabia rocznie około 14,5 miliona dolarów rocznie!

Tommy Hilfiger to kolejny projektant, który swoim życiem dowiódł, że oryginalność, odwaga i upór przynoszą efekty. Z nieco zbuntowanego, chodzącego swoimi ścieżkami chłopaka w rozkloszowanych jeansach wyrósł na prawdziwego biznesmena z klasą, którego podziwiają ludzie na całym świecie. Przez całe swoje życie mógł cieszyć się niezależnością, którą możemy dostrzec w jego doskonałych projektach. Jeżeli styl preppy i amerykańska nowoczesność to coś w Twoim stylu, zobacz wszystkie dostępne w naszym sklepie ubrania marki Tommy Hilfiger i wybierz coś dla siebie!

baner