Versace to dom mody, który z pewnością można nazwać legendą. Stworzony przez modowego geniusza, zmienił oblicze świata fashion za pomocą oryginalności i brawury, której wcześniej na wybiegach na próżno było szukać. Choć historia domu mody Versace i jego głównego projektanta zaczęła się dość tradycyjnie, ostatecznie zmieniła się w opowieść pełną zwrotów akcji, niebanalnych postaci i intryg, która z powodzeniem sprawdzi się jako scenariusz filmowy. Co niezwykłego kryje się pod nazwą Versace? Dowiesz się tego z naszego najnowszego artykułu!

versace - śmiałość i przepych

Koniec ery nieszablonowości

Dom mody Versace, który do roku 1997 prowadził jego założyciel Giovanni Maria Versace, dla wielu ludzi jest synonimem pomysłowości. Wielu specjalistów (w tym biograf Gianniego Versace, Tony di Corcia) uważa, że to właśnie Versace odmienił świat mody, a wraz z jego śmiercią skończyła się era kreatywności na światowych wybiegach. Włoski projektant nie bał się szokować – kochał się w niecodziennych wzorach, przykuwających wzrok kolorach i niebanalnych, nieistniejących do jego czasów formach, które przybierały kolejne, wychodzące z jego domu mody kolekcje . W jego projektach dominowały śmiałość, przepych i kobieca seksualność, których orędowniczką jest dziś Donatella Versace – siostra Gianniego oraz główna projektantka i współwłaścicielka domu mody Versace.

Armani vs. Versace, czyli włoski pojedynek tytanów

Versace i Armani mają ze sobą wiele wspólnego. Obaj pochodzą z południa Włoch, obaj byli żądni sukcesu i zdeterminowani, aby go osiągnąć. Odmienili włoskie wybiegi, jednak estetycznie byli jak ogień i woda. Obserwowali się wzajemnie i stawali w szranki w czasie mediolańskich pokazów mody. Kiedy Armani stawiał na prostotę i wyrafinowaną skromność, Versace rozpalał zmysły oryginalnością i bezkompromisowością, tworząc pojęcie luksusu na nowo. Nie bez powodu w świecie mody zwykło się mówić, że Armani ubiera żonę, a Versace kochankę…

Czas zmian i pokaz mody jako spektakl

Przed nadejściem ery Versace, światowe media nie były zainteresowane światem mody i nie zaglądały na wybiegi, na których często było bardzo nudno. Versace miał w sobie zamiłowanie do teatralności, dlatego zaczął używać świateł i muzyki, a na widownię zapraszał największe gwiazdy, tworząc tym samym niezwykłe spektakle, które ściągały całe rzesze zainteresowanych jego twórczością ludzi. Niedługo później za jego przykładem poszli kolejni projektanci, którzy zrozumieli, że udany, emocjonujący pokaz jest świetnym narzędziem marketingowym

Versace – nowe życie top modelek

Co więcej, to właśnie dom mody Versace sprawił, że modelki stały się celebrytkami. Gianni uwielbiał towarzystwo wielu z nich i niejednej pozwolił zaistnieć. Wśród modelek, które zaczęły swoją wielką karierę dzięki pokazom Versace można wymienić między innymi Lindę Evangelistę czy Cindy Crawford. Nie można też zapomnieć o osobistej faworycie Gianniego, czyli Naomi Campbell, którą skutecznie wylansował.

Fundament, który wybudowały kobiety

Dom mody Versace prawdopodobnie nigdy by nie powstał, gdyby nie rodzina Giovanniego. We wczesnych latach jego życia największą muzą była dla niego matka, Francesca Versace. Była krawcową, a kilkuletni Gianni uwielbiał przebywać w jej zakładzie krawieckim. To tam przychodził zaraz po szkole, poznawał kolory, dotykał różnorodnych tkanin i obserwował przymiarki. Zamiast bawić się z rówieśnikami, z zainteresowaniem obserwował pracę swojej mamy oraz jej pracownic.

Francesca była dla Gianniego nie tylko muzą, ale także mentorem. Nauczyła go wszystkiego, co pozwoliło mu zacząć własną działalność artystyczną. Na dalszym etapie jego kariery równie ważna stała się dla niego siostra Donatella, która wspierała go, zachęcała do działania i z czasem została jego prawdziwym powiernikiem, krytykiem i natchnieniem. To właśnie te dwie, silne kobiety ukształtowały twórcę jednego z najważniejszych domów mody na świecie i miały dla niego olbrzymie znaczenie aż do dnia jego śmierci.

Śmierć, która nie kończy wszystkiego

Tragiczna i przedwczesna śmierć Giovanniego Versace, który zginął z rąk seryjnego mordercy, była dla świata mody olbrzymim ciosem. Od tamtej pory najważniejsze wybiegi są jakby bardziej przewidywalne i stonowane. Warto jednak podkreślić, że koniec życia Versacego nie oznaczał końca działalności jego domu mody. Na straży jego dziedzictwa stanęła rodzina projektanta, przede wszystkim jego siostra Donatella, brat Santo oraz jego siostrzenica Allegra, która otrzymała w spadku 50% udziałów w firmie. Głównym projektantem została Donatella. Według Tony’ego di Corcia „ma to samo modowe DNA”, które sprawia, że duch Versacego nie zginął, a kolekcje w jego stylu dalej możemy podziwiać na wybiegach, w gazetach i magazynach oraz w naszych szafach.

Zaproś Versace do swojego domu!

Jeżeli odważne, kobiece formy to coś, co lubisz, możesz wypełnić swoją garderobę oryginalnymi kreacjami od Versace, robiąc zakupy na stronie internetowej The Tags! Niezwykłe sukienki, wzorzyste spodnie i kolorowe torebki o potwierdzonej autentyczności, czekają na Ciebie w naszym sklepie.